Apie super regeneracinį imtuvą

Post Reply
Aleksandr Volosevich
Posts: 542
Joined: Mon Mar 23, 2020 1:01 pm

Apie super regeneracinį imtuvą

Post by Aleksandr Volosevich »

Apie super regeneracinį imtuvą
Toks priėmimo įrenginys pasižymi gana dideliu jautrumu, grandinės paprastumu, mažais masės matmenimis ir lengvumu pakartoti. Todėl radijo mėgėjai tai naudoja savo projektuose.
regenerativnij-priemnik-1.png
regenerativnij-priemnik-1.png (11.91 KiB) Viewed 8898 times
Fig. 1. Paprasčiausio regeneracinio imtuvo ant vieno tranzistoriaus schema.
Tokio imtuvo dažnio moduliacijos (FM) priėmimo mechanizmas turi konvertuoti dažnio moduliaciją (FM) į amplitudės moduliaciją (AM) viename iš rezonansinės grandinės charakteristikų šlaitų ir aptikti AM per tranzistoriaus emiterio jungtį.
Paaiškėjo, kad tokio supergeneratoriaus jautrumas ir selektyvumas yra gana geri, 100–108 MHz dažnio diapazonui priimti.
Pagrindiniai tokio imtuvo trūkumai:
• žemas selektyvumas, išreikštas pristabdytu silpnų signalų perdavimu iš galingų ir arti dažnio stočių;
• jautrumas kintamos srovės trikdžiams;
• papildomo regeneravimo režimo valdymo organo poreikis.
Be to, visi regeneraciniai imtuvai turi visus parametrus priklausomai nuo maitinimo įtampos.
Esant dideliam veikimo dažniui, kontūro nustatymai ir generavimo slenkstis labai priklauso nuo aplinkinių objektų sukuriamų pajėgumų. Todėl regeneracinį detektorių reikia ekranuoti.
Atsižvelgiant į visa tai, grandinės paprastumas ir tokio imtuvo parametrai leidžia ją naudoti mėgėjų radijo praktikoje, pavyzdžiui, transliuojant priėmimą oro radijo taško pavidalu arba derinant su keliomis stotimis, taip pat norint priimti televizijos garsą skaitiklio bangos ilgio diapazone.

Imtuvo schema
regenerativnij-priemnik-2.jpg
regenerativnij-priemnik-2.jpg (27.91 KiB) Viewed 8898 times
Regeneracinio detektoriaus schema parodyta 2 pav. Tai yra trijų taškų talpinis generatorius, veikiantis ribotu režimu.
Rezistoriai R1 ir RP1 sudaro reguliuojamą bazinės šališkos įtampos daliklį tranzistoriuje VT1.
Kolektoriaus srovė VT1, taip pat ir stiprinimas, priklauso nuo tranzistoriaus pagrindo įlinkio lygio.
Šis efektas leidžia reguliuoti regeneracijos lygį praktiškai nekeičiant teigiamų atsiliepimų.
Šio daliklio ir viso detektoriaus maitinimo įtampa stabilizuojama „Zener“ diodu VD1. Kai energiją tiekia galvaninės baterijos arba aukštos kokybės stabilizatorius, jos galima pašalinti. Tuo pačiu metu energijos sąnaudos mažėja, tačiau padidėja darbo režimo priklausomybė nuo maitinimo įtampos.

Tranzistoriaus bazė
Fig. 2. Paprasto supergeneratoriaus imtuvo ant vieno tranzistoriaus schema.
Tranzistoriaus bazė užstoja kondensatorius C2, esantis ant bendro korpuso laido. Tai suteikia žemą žemo dažnio triukšmo lygį detektoriaus išvestyje.

Lygiagrečiai yra įtrauktas kondensatorius C4, blokuojantis bazė VT1 aukštu dažniu. Rezistoriuje R3 yra ir AD, ir ŽD signalai, todėl neigiamą grįžtamąjį ryšį lemia ir žemas, ir aukštas dažnis.
Neigiamo radijo dažnio grįžtamojo ryšio buvimas stipriai stabilizuoja regeneracijos procesą, todėl gerai žinoma generavimo slenksčio histerezė regeneratoriuose tampa beveik nenustatoma.
Todėl generavimo slenkstis, reguliuojant RP1, išlaiko savo padėtį reguliavimo rankenėlės pirmyn ir atgal einant.

Kondensatorius C6 teikia teigiamą grįžtamąjį ryšį, kurio vertė nustatoma pradinio reguliavimo metu. R4, C7 sudaro žemo dažnio filtrą, skleidžiantį garso signalą. Tokiu atveju filtro išjungimo dažnis yra 100 kHz, o tai leidžia prijungti stereo dekoderį stereofoniniam priėmimui.
Įvesties grandinė C5, L1 induktyviai sujungta su WA1 antena per L2 ritę. Induktyvus ryšys pašalina trukdžius iš kintamos srovės tinklo į anteną, taip pat pašalina grandinės nustatymų ir regeneratoriaus režimo pakeitimo efektą dėl objektų, įvestų į grandinę iš anteną supančių objektų.

C5 talpos pokyčių ribos nėra kritinės, todėl vietoj jų gali būti naudojamas bet koks trimerio kondensatorius. Antena yra 0,5 ... 1 m ilgio vielos gabalas.

Garso dažnio stiprintuvą galima surinkti pagal bet kurią schemą, jei tik taip užtikrinsite pakankamą priėmimo garsą.

Dalys ir montavimas
Ši regeneracinio detektoriaus schema buvo išbandyta pagal prototipą.
Imtuvo schemu grandiniu montavimas nėra kritinis. Tačiau pradedantiesiems, kartojant schema, reikia atkreipti dėmesį į grandines, susijusias su tranzistoriaus emiteriu ir kolektoriumi. Šių grandinių laidai turėtų būti labai kompaktiški, o elementų laidai turėtų būti kuo trumpesni. Tie patys reikalavimai taikomi virpesių grandinės viršutinės (pagal schemą) dalies grandinei.
Kondensatorius C1 turi būti sujungtas tarp grandinės ir bendrosios laido trumpiausiomis jungtimis. Jei regeneracinis detektorius bus naudojamas priėmimui, o ne eksperimentams, jis turėtų būti dedamas į ekraną.
Kondensatoriai C1, C4, C7 - tik keramikiniai. C2, C3 - bet kokio tipo elektrolitiniai. Tranzistorius VT1 taip pat gali būti pakeistas kitu, tačiau su ribojančiu stiprinimo dažniu, bent du kartus didesniu už darbinį.
Galite naudoti pnp tranzistorius, keisdami maitinimo šaltinio ir elektrolitinių kondensatorių poliškumą, taip pat, be silicio, taip pat gali būti naudojami germanio tranzistoriai.

100–108 MHz dažnių diapazonui „L1“ ritė yra pusinis posūkis, kurio skersmuo yra 30 mm, o tiesinė dalis - 20 mm. Vielos skersmuo yra 1 mm. Šiuo atveju L2 turi 2 ... 3 posūkius, kurių skersmuo 15 mm, nuo vielos, kurios skersmuo yra 0,7 mm, esančios pusės posūkio viduje.

66 ... 73 MHz diapazone L1 turi 5 posūkius, kurių skersmuo 5 mm, nuo vielos, kurios skersmuo yra 0,7 mm, žingsniais nuo 1 iki 2 mm. Šiuo atveju L2 turi 2 ... 3 tokio paties skersmens posūkius iš tos pačios vielos. Ritės yra be rėmelio ir lygiagrečios viena kitai.

Imtuvo derinimas.
Regeneracinis detektoriaus derinimas susideda iš pakreipimo ribų nustatymo tranzistoriaus pagrindu, pasirenkant R1. Kolektoriaus srovė neturi viršyti 0,5 mA.
Be to, kondensatorius C6 sukuria teigiamą tokio masto grįžtamąjį ryšį, kad reguliavimo rankenėlės vidurinėse ir regeneracijos reguliavimo vietose pasiekiamas generavimo slenkstis. Tai pasireiškia kaip nuobodu paspaudimu, po kurio atsiranda triukšmas ir galbūt AC fonas. Ir paskutinis yra LC grandinės derinimas iki reikiamo dažnių diapazono.

Toks imtuvas gali dirbti tose vietose, kur signalo lygis yra pakankamai aukštas. Tai daugiausia dideli miestai ir apylinkės aplink juos.
Jautrumui padidinti galima naudoti vieno arba dviejų pakopų aukšto dažnio stiprintuvą. Tokiu atveju galimas antenos spinduliavimas bus pašalintas.
Imtuvo tyrimai rodo galimybę naudoti tokį imtuvą televizijos garsui priimti decimetro diapazone.

E. Solodovnikovas, Krasnodaras. RL-03-99. Adaptuotas straipsnio vertimas

Post Reply